Esejistická soutěž: „Jak změní energetická krize Evropu?”

Poslanci Evropského parlamentu, Luděk Niedermayer (ČR) a Ivan Štefanec (SK) zvou všechny studenty středních a vysokých škol z České a Slovenské republiky, aby se zapojili do mezinárodní esejistické soutěže na téma:

„Jak změní energetická krize Evropu?”

V současnosti čelí Evropská unie asi největší energetické krizi od svého vzniku. Dodávky surovin z Ruska jsou na historických minimech, válka proti Ukrajině motivovala Evropu k sankcím, a proto musíme hledat nové zdroje a řešení. Napište esej v rozsahu max. 2 A4 na téma, k jakým krokům by měly přistoupit jednotlivé země EU, Evropské instituce, nebo Vy sami, aby Evropský projekt úspěšně zvládl tuto výzvu. Má Evropská unie k dispozici dostatečné nástroje ke zvládnutí takové krize? Je možné vyvážit náš komfort cenou života? Je řešením přechod na alternativní udržitelné zdroje energie? Jaká poučení by si mohlo Evropské společenství vzít z těchto událostí? Vyjde z této situace posíleno? Jak bys postupoval Ty?

Své eseje posílejte prostřednictvím přihlašovacího formuláře do 12:00, 10. listopadu 2022 .

Esej nemusí být strohou ekonomickou analýzou, hodnotit budeme i kreativitu, inovativní přístup a reálnost navrhovaných řešení. Eseje vyhodnotí odborná komise ve složení:

• Luděk Niedermayerposlanec Evropského parlamentu
  • Ivan Štefanec, poslanec Evropského parlamentu
  • Markus Ehm, ředitel regionálního projektu střední Evropa, Nadace Hannse Seidela.
  • Róbert Sermek, vedoucí Informační kanceláře Evropského parlamentu

Slavnostní vyhodnocení soutěže spojené s diskusí proběhne v pondělí, 21. listopadu 2022 ve 14:00 v hotelu Sheraton v Eurovei, Bratislava.

Vyhodnocení soutěže bude součástí Stredoeurópskeho fóra o energetike, které se koná pod záštitou Úřadu vlády SR.

První tři místa získají zajímavé ceny:

· Nový Apple iPad

· Krátkodobou stáž v Evropském parlamentu v Bruselu

· Návštěvu Evropského parlamentu ve Štrasburku pro 2 osoby

Soutěž se řídí pravidly která naleznete ve statutu soutěže uveřejněném na