Diskuse s V. Jourovou: Fenomén fake news a úniky dat ze sociálních sítí. Jak je EU na tyto výzvy připravena? 10.5.

Ve čtvrtek 10. května měli studenti Vysoké školy ekonomické v Praze příležitost účastnit se debaty s eurokomisařkou Věrou Jourovou na téma Fenomén fake news a úniky dat ze sociálních sítí. Hlavní téma diskuse se točilo kolem úrovně ochrany dat a soukromí, kde má ČR ještě hodně co dohánět. Odpovědnost je však v tomto směru dle paní komisařky nejen na straně státu, ale i „každého jedince, který se musí o své soukromí starat a přistupovat k šíření svých dat odpovědně.“

Zneužití dat společností Cambridge Analytica, která jen v EU mohla ovlivnit 2,7 milionu uživatelů sociální sítě Facebook, jasně dokazuje naši zranitelnost. „Zejména v ČR, kde dle údajů z Eurobarometru čerpají občané až 55 % informací z online zdrojů, se vystavujeme velkému riziku manipulace,“ uvedla paní komisařka. Nyní je v rukou členských států, aby se zasadily o přípravu a přijetí legislativy, která zamezí možnému zneužívání dat a ovlivňování volebních výsledků tímto způsobem. Tyto kroky by měli vést k posílení legitimity budoucích volebních výsledků i udržení důvěry v demokratické instituce. Evropská komise dále jedná s transnacionálními společnostmi ohledně shazování   tzv. nelegálnímu obsahu z internetu, který již nyní musí být odstraněn do 24hod. respektive do 1 hodiny, pokud se jedná o nenávistné projevy.

V této souvislosti, paní komisařka krátce představila návrh Evropské komise na Kodex zásad boje proti šíření dezinformací, který by měl být zveřejněn do konce července 2018.  Klesající rozmanitost mediálního prostředí i snižující se bezpečnost novinářů, kterých jsme v posledních letech svědky v okolních zemích, pak rovněž bohužel nepřispívá k rozvoji informované společnosti a k posílení mediální gramotnosti

Živá debata pak vzbudila zájem především o to, jak správně rozeznávat dezinformace, pokud se s nimi setkáme, nebo jak k podobnému kritickému myšlení vzdělávat žáky, studenty i širokou veřejnost. Další z dotazů cílil už na samotný záměr šíření fake news a zda se jedná o skutečně nový fenomén. Paní komisařka připomněla, že tzv. fake news existovaly vždy (a sama se již stala jejich terčem), nicméně současná úroveň přesycení informacemi, které čelíme, stále více omezuje náš kritický přístup ke konzumovanému obsahu. „Cenzura a zakládání Ministerstva pravdy však v žádném případě není řešením,“ uvedla Věra Jourová s odkazem na román George Orwella 1984, s tím, že je třeba posilovat etiku a společenskou odpovědnost všech subjektů na internetu a ve veřejném prostoru celkově.