Kulatý stůl k Národnímu konventu o EU: Budoucnost eurozóny

V pátek 10. listopadu 2017 se v Lichtenštejnském paláci uskutečnil další kulatý stůl Národního konventu o Evropské unii s názvem Budoucnost eurozóny a Česká republika. Odborným garantem tohoto kulatého stolu bylo Centrum evropských studií působící pod Fakultou mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) ve spolupráci s katedrou ekonomie a práva Škoda Auto Vysoké školy. Na úvod diskuse představil Stanislav Šaroch podkladový dokument ke kulatému stolu. Celou akci moderoval Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií na VŠE.

Svá stanoviska k tématu Národního konventu a jednotlivým otázkám prezentovali zástupci Ministerstva financí, bankovní rady České národní banky, dále byla představena analýza úřadu vlády s názvem Česká republika a eurozóna a slovenskou zkušenost s ekonomickou konvergencí a zavedením eura komentovala bývalá viceguvernérka Národní banky Slovenska Elena Kohútiková.

Diskuse se dotýkala témat vývoje eurozóny v pokrizovém období, jejích institucionálních nedostatků a jejich možných řešení. Dále se vystoupení zaměřila na diskusi toho, jak by mělo vypadat široce sdílené stanovisko ČR a na něj navazující domácí politiky podporující konvergenci ekonomické úrovně a českou pozici vůči navrhovaným změnám v eurozóně.

Výsledkem jednání kulatého stolu bude shrnutí, které obsahuje doporučení pro vládu ČR a další orgány státní správy.

Podkladový dokument, který připravil Stanislav Šaroch spolu s Jarolímem Antalem naleznete zde

Více informací o Národním Konventu o EU jsou dostupná zde