Záznam debaty „Vliv amerických voleb na vztahy s Evropou“

V úterý 8. listopadu se v USA konaly volby do jejich zákonodárných sborů, tzv. midterm elections. Obecně se očekávalo, že republikáni drtivě vyhrají, ovládnou sněmovnu i senát a získají výraznou moc nad agendou současného prezidenta Bidena z Demokratické strany. Nyní po týdnu od konání voleb víme, že demokraté si udrží kontrolu nad senátem a republikáni získají sněmovnu, i když s menší většinou, než všichni očekávali.
Za normálních okolností by volby byly zajímavé především z vnitropolitického hlediska. Po zkušenostech s prezidentstvím Donalda Trumpa, ruské invaze na Ukrajinu a znovuobjevených izolacionistických a protekcionistických tendencích v USA jsou ale jejích výsledky důležité i pro Evropskou unii a Evropany.
Jaký vliv budou mít proběhlé volby na vztahy USA a EU? Může dojít ke změně postoje vůči ruské invazi na Ukrajinu? Jaká je budoucnost obchodních vztahů těchto spojenců? A co nám celkově říkají o budoucím angažování USA v bezpečnostních otázkách v Evropě?
—–
Na tyto a další otázky odpovědeli:
🔵 Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií, FMV VŠE
🔵 Jana Ciglerová, americká zpravodajka, Deník N
🔵 Jan Hornát, vedoucí Katedry severoamerických studií, IMS FSV UK
Moderátor: Vít Havelka, seniorní výzkumný pracovník, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Debata byla organizována s podporou Jean Monnet Chair TeDEUSS – Teaching and debating EU small states‘ security na FSV UK a spolufinancována v rámci programu Evropské unie „Občané, rovnost, práva a hodnoty“.

Záznam debaty: